Návštěva atelieru Dagmar Jurčíkové
S P O L E Č N Á N Á V Š T Ě V A A T E L I É R U
D A G M A R J U R Č Í K O V É V O S E K U U H O Ř O V I C
V N E D Ě L I 1 5. Č E R V N A O D P O L E D N E
Živit se jako výtvarník na volné noze není nic jednoduchého. A profilovat se jako výrobce panenek, to už je snad úplné šílenství. Příběh Dagmar Jurčíkové ale přesvědčí o opaku. Osobou samostatně výdělečně činnou je na poli výtvarného umění už 18 let a neměnila by. Chce to ale mít talent, mít rád svou práci a nezbytný je i podnikavý duch.
Talent pro výtvarné umění Dagmar prokázala už jako malá holčička. Měla ráda panenky, ale ne vždy byla spokojená s jejich vizáží. Proto je neustále předělávala.
Když dospěla, možnost svobodného podnikání jí v tehdejším Československu chyběla. Pak ale přišel rok 1989 a s ním se otevřely nové možnosti cestovat. Dagmar Jurčíková vyhledávala jednodenní zájezdy do měst, kde bylo možné navštívit známé galerie. Chtěla se inspirovat, najít svůj vlastní výtvarný směr a založit si svou vlastní živnost.
V polovině 90. let ale nebylo možné v České republice sehnat ani žádné informace, natož se v tomto oboru vzdělat. Odjela proto do Německa, kde absolvovala kurz výroby panenek. Naučila se ale jen základy, a to na rozjetí vlastního ateliéru nestačilo. Rozhodla se proto nastoupit jako stážistka do karlovarské porcelánky a naučit se vše potřebné. Prošla jsem si tam vším možným. Během stáže v porcelánce se živila malováním obrazů a začala také opravovat staré panenky.
Dnes je Dagmar Jurčíková a její značka Juda proslulá i v zámoří a sbírá jedno ocenění za druhým. Se svými krojovanými pannami nebo velkými portrétními kousky boduje i v místech, kde panenkářská tradice trvá staletí.
V ateliéru Juda v Oseku u Hořovic Dagmar Jurčíková vyrábí především porcelánové panenky. Ty jsou na rozdíl od panenek z vinylu nebo papírmašé skutečně prestižní záležitostí. Vyrábí také zmíněné kopie historických originálů, které odlévá do původních továrních forem. Protože její panenky vznikají v limitovaných edicích, jsou mnohem precizněji zpracované, než historické originály pocházející z tovární produkce. Vedle toho se zabývá také takzvanými „reborny“, tedy realistickými panenkami z vinylu, a portrétními panenkami.
Portrétní panenky si nechávají vyrábět zákazníci z celého světa. A neváhají kvůli tomu osobně vyrazit do oseckého ateliéru.